Brykiet drzewny jest naturalnym paliwem stałym, uzyskanym wyłącznie z surowca drzewnego, powstałego podczas mechanicznej obróbki drewna - trocin i wiórów. Wolny od zanieczyszczeń, jest przyjazny dla środowiska. Za sprawą małego poziomu wilgotności przewyższa drewno wartością opałową, a duża gęstość surowca zapewnia stopniowe i wolne spalanie. Jego zaletą jest także łatwość składowania w suchych pomieszczeniach, oraz niska zawartość popiołu, który może być wykorzystany jako nawóz, bądź dodatek do kompostu, wzbogacający glebę w materię organiczną.

Brykiet opałowy

Brykiet opałowy Nestro ( 960 kg )

Brykiet  opałowy Nestro ( 960 kg )
Brykiet opałowy Nestro ( 960 kg )

Brykiet z biomasy NESTRO o powtarzalnym kształcie walca. Dzięki powolnemu spalaniu jest bardzo dobrym rozwiązaniem do kominków, pieców centralnego ogrzewania oraz mniejszych kotłowni. Pakowany w folię termokurczliwą po 10 kg, ułożony na palecie po 96 szt.

Dostępność: brak towaru

Cena: 1 329,00 zł

Brykiet opałowy RUF ( 960 kg )

Brykiet  opałowy RUF ( 960 kg )
Brykiet opałowy RUF ( 960 kg )

Brykiet  RUF  wyprodukowany z biomasy o praktycznym i powtarzalnym kształcie kostki. Idealny do stosowania w kominkach, piecach i kotłach. Pakowany w folię termokurczliwą lub worki foliowe zgrzewane po 10 kg, ułożony na palecie po 96 szt.

Dostępność: brak towaru

Cena: 1 500,00 zł

Brykiet opałowy Pini Kay 10 kg ( 960 kg )

Brykiet opałowy Pini Kay 10 kg ( 960 kg )
Brykiet opałowy Pini Kay 10 kg ( 960 kg )

Brykiet  opałowy PINI KAY, pakowany w folię termokurczliwą po 10 kg, ułożony na palecie po 96 szt.

Dostępność: brak towaru

Cena: 1 730,00 zł

Brykiet torfowy 10kg (paleta 1000 kg)

Brykiet torfowy  10kg (paleta 1000 kg)
Brykiet torfowy 10kg (paleta 1000 kg)

Brykiet torfowy to wspaniała alternatywa dla brykietów drzewnych i węglowego orzecha. Sprasowany ciśnieniowo, bez dodatków substancji klejących ma bardzo szerokie zastosowanie – od tradycyjnych pieców domowych, kominków, aż po kotły przemysłowe. Dzięki właściwościom surowca bazowego - torfu – charakteryzuje się dobrymi parametrami grzewczymi. Pakowany w folię termokurczliwą po 10 kg, ułożony na palecie.

Dostępność: brak towaru

Cena: 840,00 zł

Brykiet drzewny

Stanowi wspaniałe paliwo zarówno do kotłów o niskiej mocy z zasypem ręcznym, oraz automatycznym, jak również do kotłowni kontenerowych o nieco większej mocy z automatycznym podawaniem paliwa. Jest dobrym zamiennikiem węgla, lub może być spalany razem z nim.

Brykiet drzewny powstaje przez wywieranie dużego ciśnienia na trocinę w maszynie brykietującej. Produkcja brykietu przebiega w kilku etapach, począwszy od przygotowania materiału i jego suszenia, przez rozdrabnianie i przyszykowanie frakcji, do brykietowania, kondycjonowania, pakowania i składowania.

W naszym kraju zainteresowanie tym rodzajem opału ciągle wzrasta, co przybliża go do bycia tak popularnym, jakim jest w krajach Europy Zachodniej i Skandynawii.

Do najbardziej popularnych rodzajów brykietów drzewnych należą RUF, Pini Kay, Walec (Nestro), Walec z dziurą i Lignina.

Oferujemy brykiet drzewny sosnowy, bukowy, oraz dębowy.

Brykiet torfowy

Brykiet z torfu uzyskuje przewagę nad węglem i drewnem z uwagi na znacznie większą gęstość i nie kruszenie się, oraz kilkukrotnie bardziej odczuwalne ciepło oddawane przy spalaniu. Ponadto nie osadza się w kominach i nie powoduje ich erozji. Spalanie jest spokojne i równomierne, a powstała niewielka ilość popiołu może bardzo dobrze posłużyć jako nawóz, z uwagi na zawartość takich pierwiastków jak potas, oraz fosfor.

Torf jest surowcem naturalnym powstającym przez powolny rozkład szczątków roślin, w sytuacji, gdy panuje nadmierna wilgotność, oraz ograniczony jest dostęp tlenu. W wyniku działania takich czynników, materia organiczna wzbogaca się o substancje mineralne. Jej zawartość w torfie szacuje się na poziomie wyższym niż 30%.

Torf, w zależności od właściwości, może być przeznaczony do palenia w kotłowniach, lub do produkcji brykietów torfowych. Torf frezowany, inaczej frezerowy, uzyskuje się mechanicznie, za pomocą skrawania zewnętrznej warstwy torfowiska i używany jest jako główne paliwo elektrowni opalanych torfem. Do użytku domowego, gdy w pobliżu zamieszkania występowały torfowiska, używano niegdyś torfu cegiełkowego, który wykopywano łopatami. Obecnie wycina się go także za pomocą specjalnych koparek. Dziś jednak w naszym kraju nie jest pozyskiwany w celach opałowych, jak to miało miejsce w XIX i XX wieku.

Brykiety i półbrykiety torfowe tworzone są z tzw. torfów niskich i przejściowych, przez ich sprasowanie, a następnie nadanie odpowiedniej formy. Półbrykiet jest bardziej kruchy i wilgotny od brykietu. Podobnym produktem opałowym jest podpałka torfowa, o nieregularnych kształtach, z zawartością środków obniżających temperaturę zapłonu, a podnoszącymi temperaturę płomienia.

Brykiet z ligniny

Równocześnie coraz większą popularność zdobywa brykiet z ligniny, która, obok celulozy, stanowi jeden z dwóch głównych budulców drewna. Jego charakterystyczną cechą jest niezwykle wysoka kaloryczność, wynosząca około 19 mJ/kg, oraz niska zawartość popiołu, co sprawia, że z powodzeniem może konkurować z innymi brykietami, lub węglem przeznaczonym do pieców stałopalnych.

Lignina to związek organiczny, który wypełnia przestrzeń pomiędzy włóknami celulozy, wzmacniając ścianę komórkową. Jest substancją lepiszczową, która powoduje wytrzymałość drewna na ściskanie i zachowuje jego sztywność. W drewnie jej zawartość wynosi do 30%. Potocznie jest również nazywana watą celulozową, która stanowi bardzo chłonny i miękki papier stosowany w celach sanitarnych i opatrunkowych.

Występują jeszcze inne rodzaje brykietów: brykiet ze słomy i z lnu.

Popiół drzewny jako nawóz

Nawóz taki ma alkaliczny odczyn i bogaty skład: nieodzowny dla roślin potas, fosfor, mikroelementy, oraz wapń, który jest ważnym pierwiastkiem w uprawie warzyw i owoców. Jego niedobór powoduje ograniczenie wzrostu roślin, wystąpienie suchej zgnilizny na szczytach papryki i pomidorów, gorzkiej plamistości pod skórką jabłek, a także deformację liści i usychanie ich wierzchołków. Nie zawiera azotu, który podczas spalania drewna uwalnia się do atmosfery.

Popiół drzewny poprawia właściwości fizyczne i chemiczne gleby, oraz przyczynia się do bogatszych plonów, stanowiąc świetną alternatywę dla nawozów mineralnych. Ze względu na wysokie pH, może być użyty do odkwaszania gleb, zastępując wapno nawozowe. Tym samym nie powinien być stosowany na glebach zasadowych, o pH powyżej 7,5, gdyż przyczyniłby się do podniesienia tego wskaźnika, powodując jej zasolenie.

Znakomicie przysłuży się warzywom, rabatom kwiatowym, roślinom sadowniczym, a także ozdobnym, takim jak jaśminowiec, ligustr pospolity, dereń, głóg czy bukszpan wieczniezielony. Nie jest wskazany dla roślin kwasolubnych, takich jak borówka wysoka, jagoda goi, jagoda kamczacka, pieris, azalia, różanecznik, czy rośliny iglaste. W umiarkowanej ilości nawozić możemy także trawniki, nie stosując w tym czasie innych nawozów zawierających magnez, żelazo i wapń. Przenawożenie mogłoby skutkować mniejszą zdolnością trawy do poboru żelaza, czy boru, co prowadziłoby do jej osłabienia. Można natomiast dodatkowo stosować nawóz azotowy lub potasowy. Popiół drzewny, ze względu na to, że podnosi pH gleby, możemy również wykorzystać w zwalczaniu mchu na trawnikach. Dodatkowo, za sprawą żelaza, wpłynie na polepszenie kondycji i barwy trawy. Nie używajmy popiołu w przypadku świeżo uwapnionej gleby, bowiem przez zbytnie nasycenie wapniem, spadnie przyswajanie fosforu.

Popiół drzewny może być wykorzystywany jako nawóz przez cały okres wegetacyjny, a zwłaszcza w okresie jesiennym, kiedy nie jest wskazane nawożenie azotem. Zawarte w nim pierwiastki przygotują uprawy do przezimowania.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl