Pellet drzewny jest ekologiczną, ekonomiczną i nowoczesną alternatywą dla tradycyjnych paliw, używanych w ogrzewaniu domów, biur, czy obiektów użyteczności publicznej. Produkowany jest z różnych gatunków biomasy, jak na przykład z odpadów drewna, drewna z upraw energetycznych, kory, łupin orzechów, pestek i słomy. Jednak najbardziej wydajny jest pellet drzewny, którego właściwości energetyczne plasują go w czołówce najbardziej efektywnych źródeł energii, między innymi za sprawą bardzo małej ilość wilgoci.

Pellet opałowy

Pellet opałowy Etna 15 kg ( 1050 kg )

Pellet opałowy Etna 15 kg ( 1050 kg )
Pellet opałowy Etna 15 kg ( 1050 kg )

Pellet ETNA to najwyższej klasy granulki biomasy. Pakowany w worki po 15 kg ułożone na palecie.

Dostępność: brak towaru

Cena: 1 872,68 zł

Pellet opałowy Vesuvio ( 1200 kg )

Pellet opałowy Vesuvio ( 1200 kg )
Pellet opałowy Vesuvio ( 1200 kg )

Pellet opałowy zgodny z A1. Dzięki znikomej zawartości popiołu oraz wysokiemu stopniu granulacji zapewnia stabilny proces spalania. Bardzo popularny wśród klientów w Polsce i zagranicą. Pakowany w worki po 15 kg ułożone na palecie.

Dostępność: brak towaru

Cena: 1 918,80 zł

Co to jest pellet drzewny?

Pellet drzewny jest paliwem stałym w formie granulatu powstałym z biomasy. Przeznaczony do spalania w indywidualnych, oraz zbiorowych instalacjach grzewczych, także w kominkach. Pozyskiwany jest z odpadów drzewnych uprawy roślin, oraz odpadów i produktów ubocznych rolnictwa. Powstaje przez sprasowanie trocin, które przeciskane są przez matrycę o otworach 6-8 mm, formując się w granulki. Podczas tego procesu w wyniku tarcia temperatura materiału wzrasta nawet do 70 stopni Celsjusza, dlatego pellet po opuszczeniu prasy schładzany jest w specjalnej chłodnicy. Następnie jest pakowany w worki, które u nas dostępne są w pojemności 1005 kg, oraz 975 kg, w cenie 1,2-1,3 zł/kg. Jest wygodny w magazynowaniu.

Naturalne, ekologiczne ogrzewanie pelletem

Aby ogrzewanie pelletem było ekologiczne, powinny być spełnione dwa warunki:

1. pellet należy spalać w piecach o małej emisji dwutlenku węgla, najlepiej takich, które posiadają certyfikat piątej klasy.

Są to urządzenia najnowszej generacji, spełniające normę PN-EN 303-5:2012, na które, do końca 2024 roku, istnieje obowiązek wymiany pieców o niższych klasach.
Piece piątej klasy uwalniają nawet pięćdziesiąt razy mniejsze ilości tlenku węgla, oraz pięć razy mniej pyłów, w porównaniu z piecami węglowymi. Mimo tego, że piece nowej generacji są droższe niż klasyczne, warto w nie zainwestować, gdyż z czasem generują one oszczędności. Zużywają bowiem znacznie mniej opału, a spalanie zachodzące w kontrolowanych warunkach jest jednostajne. Są wysokowydajnymi urządzeniami także ze względu na minimalizowanie strat energii, oraz stanowią wygodne rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić czas i pieniądze.

2. stosowany pellet drzewny powinien być wyprodukowany z trocin o wysokiej jakości

Oferujemy pellet z czystej trociny iglastej sosnowej lub świerkowej. Pellet z drzew iglastych zawiera 26-30% suchej masy ligniny. Wartość opałowa waha się w granicach 15-18 MJ/kg. Dla porównania, w przypadku ekogroszku, jest to około 23-26 MJ/kg. Dzięki regularnej i niewielkiej formie, możliwe jest używanie go w kotłach z nasypem automatycznym, na przykład z podajnikiem ślimakowym, lub przenośnikiem taśmowym.

Zautomatyzowany kocioł do pelletu rozpala się sam i utrzymuje określoną temperaturę, uzupełniając potrzebną ilość opału. Moc energetyczna generowana podczas spalania wynosi średnio 4,7-5,3 MWh na tonę, to jest 17-19 MJ na kilogram. Kotły do pelletu o wysokiej wydajności osiągają efektywność 85%.

Podczas spalania pelletu uwalniana jest niska emisja tlenków azotu i tlenków siarki, a powstająca ilość popiołu wynosi około 5 kilogramów na tonę spalonej biomasy, co stanowi niewielką ilość. Przy spalaniu oddawany jest dwutlenek węgla, który wcześniej został przyswojony z atmosfery przez rośliny, a emisja dodatkowego dwutlenku węgla wiąże się z produkcją i transportem.

Pellet może również być wykorzystany w generatorach gazu drzewnego do napędu pojazdów. Dzięki automatyzacji, możliwe jest dostosowywanie mocy, aby w razie potrzeby jej zwiększenia przy przyspieszaniu, przełączyć silnik na paliwo tradycyjne.

Pellet stosuje się także jako wyściółkę o przyjemnym zapachu drewna dla zwierząt, na przykład zamiast żwirku dla kota.

Pellet na świecie

W Europie użycie pelletu regulowane jest przepisami rządowymi. W Belgii, Holandii czy Anglii w dużej skali stosowany jest przez największe elektrownie. W krajach skandynawskich, poza elektrowniami, wykorzystywany jest też w większych ciepłowniach, oraz na prywatny użytek. Na potrzeby przemysłu i mniejszych gospodarstw używa się go w Niemczech, Austrii, we Włoszech, oraz Francji. W naszym kraju zużywa się około miliona ton pelletu, a głównym źródłem dostaw są lokalni producenci.

Normy Unijne określają, że pellety przeznaczone do sprzedaży w Europie mogą zawierać maksymalnie 10% wody, powinny być zwarte i pozostawiać mało popiołu. Najwięcej produkuje się ich w Skandynawii, Europie Centralnej i krajach nadbałtyckich.

Ten rodzaj opału pojawił się w sprzedaży w 1993 roku, a po 2005 roku popyt na niego wzrósł przez gwałtowną podwyżkę cen węgla i gazu, szczególnie w Europie i Ameryce Północnej. Według raportu International Energy Agency Task 40, między rokiem 2006 a 2012, odnotowano ponad dwukrotny wzrost produkcji, która osiągnęła wartość 14 milionów ton rocznie. Nie bez znaczenia jest fakt wprowadzenia zakazu palenia węglem przez niektóre państwa Europy zachodniej. Poskutkowało to tym, że pellet drzewny stał się najbardziej konkurencyjny cenowo na tle brykietu, ekogroszku, oleju opałowego, gazu czy prądu.

Podsumowując, korzyści z używania pelletu drzewnego jest bardzo dużo, oto one:

 • pozwala zaoszczędzić
 • jest komfortowy pod względem czystości przechowywania, użytkowania i transportu
 • ma wysoką wartość energetyczną - 2 kg pelletu to odpowiednik 1 litra oleju opałowego
 • pakowany w wygodne 15 kg worki ułożone na palecie
 • opakowania mają uwidocznioną wagę produktu, jego wilgotność, oraz informację o ilości popiołu, która pozostanie po spaleniu
 • jest łatwy w składowaniu – wystarczy suche pomieszczenie i ustawienie worków na paletach; przy większych inwestycjach pomocny jest silos na pellet
 • aby ogrzać dom jednorodzinny, podczas sezonu grzewczego wystarczy 5-8 ton pelletu. Ilość zależna jest od kubatury, izolacji cieplnej budynku, sprawności pieca, oraz warunków pogodowych danej zimy
 • bezpieczny w użytkowaniu, transporcie i przechowywaniu
 • ekologiczne pochodzenie, najwyższa jakość i brak jakichkolwiek dodatków
 • niska emisja dwutlenku węgla podczas spalania
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl