Drewno kominkowe jest szczególnym rodzajem drewna na opał, które jest przeznaczone do palenia w kominkach. Dużym popytem cieszą się drewna liściaste w formie klocków lub szczap. Oferujemy najwyższej jakości drewno bukowe poddane suszeniu komorowemu w celu obniżenia jego wilgotności poniżej 18%, dzięki czemu uzyskuje większą temperaturę spalania przy zmniejszonej ilości wydzielanej sadzy i smoły. Buk jest chętnie wybierany przez właścicieli kominków, gdyż jest twardy, długo się pali i daje dużo ciepła ze względu na swoją wysoką kaloryczność.

Drewno kominkowe

Drewno kominkowe 1 m3 - 350 kg

Drewno kominkowe 1 m3 - 350 kg
Drewno kominkowe 1 m3 - 350 kg
Najwyższej jakości drewno bukowe poddane suszeniu komorowemu w celu osiągnięcia wilgotności poniżej 18%.

Dostępność: brak towaru

Cena: 553,50 zł

Rozpałka sosnowa - 560 kg

Rozpałka sosnowa - 560 kg
Rozpałka sosnowa - 560 kg
Całkowicie naturalny materiał rozpałkowy wyprodukowany wyłącznie z drewna sosnowego. Dzięki zawartości żywicy ułatwia rozpalanie grubych polan drewna w kominku. Ergonomiczne i powtarzalne szczapy sosnowe o długości do 30 cm pozwalają rozpalić użytkownikom kominków nawet najbardziej oporne drewno.

Dostępność: brak towaru

Cena: 725,70 zł

Długopalące się drewno kominkowe

Popiół wystarczy wybierać raz na 7-10 dni, świetnie nadaje się jako nawóz mineralny do roślin, czy przydomowych trawników. Podnosi właściwości fizyczno-chemiczne gleby, przyczyniając się do urodzajniejszych plonów.

W ofercie dostępna jest również rozpałka sosnowa, całkowicie naturalna, wyprodukowana wyłącznie z drewna sosnowego. Poręczne szczapy sosnowe o długości do 30 cm, zawierające żywicę, ułatwiają rozpalanie grubego i opornego drewna w kominku.

Na opał kominkowy nie są rekomendowane gatunki iglaste przez wzgląd na mniejszą spoistość drewna, oraz większą ilość żywicy, która powoduje zanieczyszczenie kominka i przewodu kominowego.

Przy wyborze drewna kominkowego należy kierować się jego wilgotnością, kalorycznością i gęstością. Poziom wilgotności jest jedną z najważniejszych właściwości drewna i wyraża się procentowo stosunkiem wody w nim się znajdującej do jego masy. Parametr ten ma wpływ na rozpalanie, palenie, utratę ciepła i tempo spalania, odpowiada także za tworzenie się zanieczyszczeń w układzie kominowym i na szybach.

Drewno kominkowe rozpala się w ciągu kilku sekund i pali się miękkim płomieniem. Ten ekologiczny materiał tli się przez wiele godzin, utrzymując ciepło w pomieszczeniach.

Komorowe suszenie drewna do kominka

Suszenie komorowe odbywa się w atmosferze powietrza, w suszarce konwekcyjnej cyklicznego działania, w której panuje bardzo wysoka temperatura. Podczas tego procesu następuje wyjałowienie drewna i wyeliminowanie szkodników, oraz grzybów. Suszarnia ma budowę modułową, pozwalającą dokładnie i indywidualnie dostosować parametry suszenia do danego gatunku drewna, czy jego grubości, co pozwala na osiągnięcie znakomitych rezultatów.

Drewno wstawia się do komory suszarki ułożone na palecie lub wózku szynowym i szczelnie się ją zamyka. Cały proces nadzorowany jest przez suszarnika, lub komputer. W czasie suszenia, do komory dopływa powietrze o dostosowywanej temperaturze i wilgotności, które unosi ciepło od grzejnika do drewna, powodując konwekcję, oraz suszy, przejmując parę wodną z powierzchni drewna. Ruch powietrza wymuszany jest przez wentylatory. Powietrze dostarczane z zewnątrz, jest ogrzewane przez radiatory, nagrzewane gorącą wodą lub parą wodną. Nadwyżka wilgotnego powietrza usuwana jest przez kominki wentylacyjne.

Proces suszenia przebiega dosyć szybko, gdyż trwa kilkanaście dni.


Taki sposób odparowywania drewna jest bardzo popularny w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w Skandynawii, w której aura pogodowa jest mniej korzystna niż w naszym kraju.

W powietrznych suszarkach konwekcyjnych cyklicznego działania, okres suszenia składa się z pięciu faz:

  • powolnego nagrzewania drewna w komorze do temperatury 35 stopni Celsjusza. Przyjmuje się, że 1 cm grubości suszonego drewna powinien być nagrzewany godzinę, a całkowity czas ogrzewania nie powinien być dłuższy niż 24 godziny i jest zależny od grubości drewna. Zbyt szybkie ocieplanie mogłoby spowodować pękanie powierzchni obrabianego materiału. Aby nie dopuścić do powierzchniowego wysychania, wilgotność powietrza w suszarni powinna utrzymywać się na poziomie ponad 98%
  • wstępnego nawilżania ogrzanego drewna rozpyloną wodą lub nasyconą parą wodną przy dotychczasowej temperaturze i wilgotności, co powoduje zmniejszenie naprężeń
  • suszenia właściwego, gdzie wysokość temperatury i wilgoci regulowana jest w zależności od gatunku, grubości, wilgotności, stopnia obróbki i spodziewanej wilgotności końcowej drewna. Wartości te zmieniają się w zależności od aktualnej wilgotności suszonego drewna.
  • sezonowania suszonych elementów, podczas której częściowo wyrównywana jest wilgotność całego załadunku drewna dla zmniejszenia wewnętrznych naprężeń, aby zapobiec pękaniu. Faza ta trwa 2-2,5 godziny na 1 cm grubości drewna, w zależności od jego rodzaju.
  • studzenia wysuszonego drewna, w tempie nie większym niż 6 stopni Celsjusza na godzinę. Powolne obniżanie temperatury zapobiega pęknięciom powierzchni i umożliwia dalsze wyrównywanie wilgoci w drewnie.

Jak mierzy się wilgotność drewna?

Wilgotność drewna najdokładniej można zmierzyć za pomocą metody suszarkowo-wagowej, jednak jest to metoda bardzo pracochłonna i długotrwała. Najszybciej sprawdzimy ją elektronicznym miernikiem - wilgotnościomierzem, który mierzy pojemność elektryczną, lub opór elektryczny stawiany przez drewno przepływającemu przez niego prądowi elektrycznemu.

Przykładem jest miernik WRD-100 produkcji Zakładów Elektronicznych Tanel, który zbiera pomiar z jedenastu gatunków drewna o wilgotności w przedziale 6-100%. 11-pozycyjny układ kompensacyjny uwzględnia wpływ temperatury na rezultat pomiaru. Przyrząd zawiera dwie elektrody, ręczną i młotkową, przeznaczone do różnej grubości materiału. Badanie jest nieinwazyjne, a wynik natychmiastowy. Każdy wilgotnościomierz powinien mieć świadectwo legalizacji, wydawany przez Okręgowy Urząd Miar.

Innym przykładem jest wilgotnościomierz firmy Wagner który, działając na zasadzie pomiaru pola elektromagnetycznego, w szybki sposób mierzy wilgotność deski na jej całej długości. Urządzenie wytwarza trójwymiarowe pole elektromagnetyczne, przenikające drewno do 63 mm w głąb, a przez czujnik fal elektromagnetycznych możliwe jest zebranie pomiaru wilgotności bez wbijania elektrod w drewno. Rezultat pomiaru nie zależy od temperatury drewna, stanu jego powierzchni, ani wilgoci w otoczeniu. Miernik zapamiętuje 50 charakterystyk gatunków drewna i co więcej, można połączyć go z komputerem, aby łatwiej zapisywać wyniki.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl